• Dołącz do nas!

Korsyka MTB

TRANSKORSYKA przygoda i wyzwanie !!!

Jest coś niesamowitego w wyprawach rowerowych, które wymagają od uczestnika przemieszczania się z jednego pięknego miejsca do jeszcze bardziej czarującego. Ten wyjazd ma właśnie taką formułę. Chociaż wspieramy się pomocnym wozem technicznym, który czuwa nad rowerowymi wędrowcami to skupiamy się na naszej relacji człowiek – natura – człowiek – sprzęt. Podczas tego tygodnia pełnego pięknych, zaskakujących, a czasami cięższych chwil przeżyjesz świetną przygodę w kolorowej krainie, która nie raz Ci się przyśni po powrocie. Trans Korsyka rowerem górskim wymaga od uczestnika pewnego doświadczenia przynajmniej na średnim poziomie, którego dodatkową zaletą powinna być umiejętność współpracy w grupie. Wóz techniczny czuwa, co daje niebywały komfort psychiczny, ale używamy go tylko w razie „W”. Jednym słowem jedziemy z lekkimi plecakami od noclegu do noclegu, gdzie czeka na nas bus techniczny z nadbagażem, który zabraliście na wyjazd.

Śpimy w schroniskach górskich, pensjonatach i hotelach w których standard jest zróżnicowany jak linia brzegowa Korsyki, nie mniej jednak rezerwuję wcześniej minimum  3-gwiazdkowe obiekty, oprócz schronisk, które z reguły mają przyzwoity standard Na końcu każdego etapu na kwaterze czeka na nas wspomniany bikebus z uśmiechniętym drugim kierowcą-przewodnikiem. Na trasie zawsze jest jeden z przewodników – organizator. Wyżywienie na trasie w napotkanych agro, schroniskach, pizzeriach itp no i na miejscu po przybyciu na nocleg. W zależności od apetytu i jakości wybieranych przez Was przekąsek to dzienny koszt wydatków na mniam… mniam…. powinien wynieś max około 25-30 euro razem z napojami, nie licząc piwa.

INFORMACJE

Formuła wyjazdu. Wyjazd rowerowy MTB w formie wyprawy przez Korsykę. Podczas codziennych tras w grupie jedzie przewodnik, uczestnicy otrzymują także track-ki gpx z trasami, które mogą wgrać do swoich urządzeń nawigujących. Rowery zabieramy z Polski, jadą na specjalnie przystosowanej przyczepie. Podczas całej wyprawy towarzyszy nam samochód, którym przyjechaliśmy na wyspę. Pełni rolę zabezpieczenia w razie różnych nieoczekiwanych zdarzeń losowych, które mogą się przytrafić na trasie (sprzętowe, czy też kondycyjne uczestników) W busie wieziemy rzeczy osobiste uczestników, bagaże. Kierowca również na koniec dnia podjeżdża do hotelu, pensjonatu, schroniska w którym mamy nocleg i załatwia sprawy kwaterunkowe. Chyba, że będziemy tam wcześniej od niego.

Szlaki, drogi. Korsyka jest najbardziej górzystą z wysp znajdujących się na Morzu Śródziemnym. Będziemy przemieszczać się po drogach i szlakach górskich mniej lub bardziej zalesionych. Skaliste trawersy i szutry będą nam towarzyszyć każdego dnia.  Będą odcinki, którymi będziemy robić „wypych” lub sprowadzać. Czas tych operacji podany jest przy opisach poszczególnych dni. Wspinanie się na takich duktach ma swoje zalety… dostajemy się do miejsc, które emanują swoim pięknem i magią. Rozpościerają się cudowne widoki. Będziemy przecinać kilkukrotnie lub nawet jechać słynnym szlakiem GR20. To będzie przygoda, na którą jesteś gotowy? Będą przejazdy trudniejsze, łatwe szutry ale także nie unikniemy dróg asfaltowych, które pozwolą odpocząć.

Transport. Jedziemy z Polski busem. Podróż wraz z przeprawą promową trwa ok. 20 godzin – szczegóły w programie wyjazdu. Jedzie dwóch doświadczonych kierowców. Robimy przystanki na rozprostowanie kości i posiłki podczas podróży. Rowery jadą na przyczepie, która posiada także dużą przestrzeń bagażową na dodatkowe rzeczy, które zabieramy z Polski.


Zakwaterowanie – 9  noclegów. Nocujemy w hotelach, pensjonatach i schroniskach góskich – standard 3***


Wyżywienie. Posiłki nie są wliczone w cenę wyjazdu. Uczestnicy sami pokrywają koszty związane z odpowiednim dla nich zestawem żywieniowym w ciągu dnia. Przekąski na trasę zabieramy ze sobą na codzienne etapy. Zatrzymujemy się zwykle  na kawę i ciacho podczas jazdy, jak również w porze obiadowej na dłuższą przerwę, aby się posilić. Wieczorem zwykle po przyjeździe do hotelu idziemy na wspólną kolację lub przyrządzamy posiłki w apartamencie. Koszt dziennego wyżywienia to  25-30 euro. Można zabrać produkty spożywcze z Polski i nimi także uzupełniać codzienną dietę. Na miejscach noclegowych znajdują się często apartamenty z aneksem kuchennym lub hotelowe restauracje. W schroniskach bufety.


Sprzęt, ekwipunek. Rowery MTB – hardtail lub full. Opony 2,2-2,6. Przed wyjazdem uczestnicy otrzymają listę z wykazem rzeczy, które warto zabrać. Na ten wyjazd nie zabieramy rowerów z napędem elektrycznym e-bike


HOTELE

PROGRAM

Dzień 1 (czwartek) Wyjazd z Węgierskiej Górki o godzinie 14.00 w kierunku Livorno. Dwóch kierowców w komfortowym busie z wygodnymi fotelami. Planowany przyjazd do portu w Livorno godz. 6.00 dnia następnego.


Dzień 2 (piątek) Prom z Livorno do portu Bastia odpływa o godz 8.00. Czas przeprawy na wyspę 4.30 godz. Transfer busem z Livorno do miasteczka Ville di Pareso (około 1.30 godz) Sprawdzenia rowerów, kolacja – pizzeria i odprawa przed pierwszym dniem jazdy.


Dzień 3 (sobota) Trasa: Galeria – 79 km/2700m (1.30 godz wypychu i 45 min sprowadzania roweru)

Etap prowadzi w okolice Monte Cinto, najwyższej góry Korsyki (2706m) – z Ponte Leccia (193m) przez Bocca a Croce (928 m) przez małe wioski górskie w gminie Cappella (818 m) do  Foret de Tartagine nad kręgosłupem Korsyki (Bocca de Tratagine 1852 m) pod Skalne zęby Monte Grosso do chaty Piobbu na legendarnym szlaku trekkingowym GR 20, zjazd do potoku Spasimata i do portu Galeria


Dzień 4 (niedziela) Trasa : Galeria – Porto- Piana 64km/ 1900m (50 min wypychu)

Jedziemy do Zatoki Porto – z Galerii (0 m) przez dziki Foret du Fangu offroad przez Bocca di Melza (773 m) do Zatoki Porto (0 m)


Dzień 5 (poniedziałek) Trasa: Porto – Evisa 37km/1930m (30 min. wypychu)

Etap do Paglia Orba, królowej Korsyki – z korsykańskiej górskiej wioski Ota (260 m) obok genueńskiej wieży nad Zatoką Porto do strumienia Vetricella (28 m) i najdłuższą szutrową drogą Korsyki Col de Verghiolu (915 m) do niedostępnej niecki Lonca (706 m), dalej przez Col de Cuccavera (1475 m, zwaną również Col de Wildsau) z bajkową łąką pod Paglia Orba i za skałami słoni do Evisa (829 m) przy bramie do Wąwozu Spelunca, obiadokolacja i nocleg w Evisa


Dzień 6 (wtorek) Trasa: Evisa – Vero 77km/1990m (60 min. wypychu)

Przez dzikie tereny i pagórkowate okolice, od Evisa (829 m) przez Col de Sevi (1101 m) do Vito (420 m), dalej przez romantyczne Rochers (697 m). Punta di Curiccia z wciąż oryginalnymi wioskami górskimi w dolinie Cruzini (255 m) i powyżej Bocca di Tartavellu (885 m) do doliny Gravona i do Peri (437 m)


Dzień 7 (środa) Trasa: Vero – Cozzano 75km/2000m – głównie kiepskiej jakości asfalt, górskie szlaki dzisiaj i korsykańskie wioski

Jedziemy z regionu Peri (437 m) przez Bocca di Mercuju (716 m) do Lac de Tolla z wąwóz Prunelli, dalej wzdłuż Rio d’Ese nad częściowo bezdrożną Foce d’Astra (1762 m, przełęcz pod Monte Renoso) do mostu wiszącego Gialgone na GR 20 na Col Verde następnie długi zjazd do Cozzano (734 m)


Dzień 8  (czwartek) Trasa: Cozzano – Col Bavella –  Levie 93km/2200m (45min wypychu i 50min sprowadzania)

Etap przez płaskowyż krasowy na Monte Incudine na korsykańskie Dolomity – od Cozzano (734 m) przez Crete de Piana Longa (1601 m) za Pierres Chata do Quenzy (813 m), po przerwie obiadowej przez wąwóz Asinao pod  Col de Bavella (1218 m)


Dzień 9 (piątek) Trasa: Levie – Bonifacio 82km / 1800m

I wreszcie do Bonifacio na południowym krańcu Korsyki – od przełęczy Bavella (1218 m) do Bocca d’Illarata (991 m) i na Balcon Filaschella do Carbini (558 m), dalej nad Col de Bacinu (809 m) do Bitalzy (1082 m) widok na Sardynię.  Dłuższy etap do kredowych klifów portu w Bonifacio (0 m), kolacja – wieczór imprezowy!


Dzień 10 (sobota) Bonifacio – zasłużony odpoczynek na plaży z widokiem na Sardynię lub lekkie kręcenie po okolicy.

Ostatni dzień spędzamy na aktywnym wypoczynku w Bonifacio. Wycieczka rowerowa wzdłuż wybrzeża lub relaks na plaży.


Dzień 11 (niedziela) Wyjazd z hotelu po śniadaniu o 9.00. Przejazd busem do Bastii i przeprawa promem do Livorno, dalsza podróż do Polski.


Dzień 12 (poniedziałek) Przyjazd do Polski, Węgierskiej Górki przed południem


Miejsce zbiórki przed wyjazdem: w Węgierskiej Górce. Bezpłatna opcja pozostawienia prywatnego samochodu w miejscu wyjazdu na ogrodzonej posesji.

Dodatkowe informacje

Obok parametrów dystansu i przewyższenia przedstawiłem także przybliżony czas tzw „wypychu”. Nie są to ekstremalne wspinaczki z rowerem na plecach. Czasami bezpieczniej i wygodniej jest po prostu pospacerować szlakiem z rowerem i cieszyć się widokiem korsykańskich krajobrazów niż pokonywać ścieżki o utrudnionej możliwości jezdnej, które spotkamy od czasu do czasu na naszej trasie.

Jeżeli przyjedziecie do Węgierskiej Górki swoimi samochodami, aby przepakować się do nszego bike-busa to jest możliwość pozostawienia swojego samochodu na ogrodzonej posesji na czas wyjazdu.

Szczegóły wyjazdu

Korsyka MTB
Data Termin: 19 - 29 października 2023 20231019 20231029
Miejsce Miejsce: Korsyka - wyspa
Zakwaterowanie Zakwaterowanie: Hotele, pensjonaty, schroniska górskie
Wyżywienie Wyżywienie: Własne
Transport Transport: Bus
Technika Technika:
Kondycja Kondycja:
Cena Cena: 5600 zł PLN 5600 20231019

Korsyka - wyspa Korsyka - wyspa
Poszarpane pasma górskie, zróżnicowana linia brzegowa wyspy, która króluje nad innymi… nie ma sobie równych. Najbardziej górzysta wyspa Morza Śródziemnego fascynuje wielu kolarzy, ale niewielu zdobywa się na jej poskromienie, penetrując nieznane zbocza dolin, przełęcze, czasami szczyty górskie rowerem MTB. My decydujemy się przeżyć piękną przygodę pośród tej oszałamiającej natury. Wyszukaliśmy takie ścieżki, które pozwolą każdemu lubiącemu MTB na ekscytującą jazdę pośród tych zadartych skał wyrastających z dna morza. Głęboka zieleń lasu, czerwień skał obmywanych przez błękitne morze. Korsykańskie formy powstałe z wietrzenia granitu i skalny chaos nad rzeźbionymi wiatrem skałami zniewalają. Pozwól zniewolić się i Ty.

Warunki

Cena obejmuje:

 • zakwaterowanie
 • przejazd komfortowym busem
 • transport rowerów i bagaży
 • bilety na prom Livorno – Bastia i z powrotem
 • zaplanowane trasy (pliki gpx)
 • samochód techniczny na trasie
 • opłatę klimatyczną
 • ubezpieczenie KL i NW
 • składkę na TFG i TFP
 • wyjazd w kameralnej grupie
 • jazda z  przewodnikiem

Cena nie obejmuje:

 • wyżywienia

Statystyka wyjazdu:

 • Czas podróży: 11 dni
 • Na rowerze: 8 dni
 • Dystans całkowity: 510 km
 • Przewyższenie całkowite: 14300 m
 • Śr. dystans dzienny: 63 km
 • Śr.  przewyższenie dzienne: 1750 m

Zalecenia:

Opony 2,2-2,4. Buty pod platformy lub SPD, ale wygodne do chwilowych „wypychów”. Przed wyjazdem uczestnicy otrzymają listę z wykazem rzeczy, które warto zabrać.

Na ten wyjazd nie zabieramy rowerów z napędem elektrycznym E-BIKE

Wyjazd odpowiedni dla roweru:

GALERIA

Wyślij zapytanie

  [dynamichidden post-title class:form-control class:form-control-lg "CF7_get_post_var key='title'"]


  I am raw html block.
  Click edit button to change this html